3.11.2011 13:40 #11380

E-prezenčka

Prohlížení plných textů knih ve vybraných Ústředních knihovnách MU

E-prezenčka zahrnuje žádané a obtížně dostupné tituly v elektronické podobě ve formátu PDF, naskenované z fondů knihoven MU. Plné texty digitální verze dokumentů je možné pouze prohlížet na vybraných počítačích v některých knihovnách MU. V Ústřední knihovně FF MU je program nainstalován na všech počítačích, kde je vyžadováno přihlášení uživatele.

Pro zobrazení plných textů je tedy možné využít jakýkoliv počítač s přihlašováním. V počítačích je nainstalován prohlížeč, který naleznete v jejich programovém vybavení, pod názvem Eprezencka.

e-prezenčka

Po jeho spuštění se zobrazí vzdálená plocha serveru se spuštěným internetovým prohlížečem na stránce aleph.muni.cz.

e-prezenčka

Vyhledávání je stejné, jako při hledání tištěných knih. Navíc je třeba do vyhledávacího pole zadat slovo "eprezencka". Následně z vyhledaných výsledků vyberete konkrétní publikaci a v úplném zobrazení záznamu kliknete na odkaz e-prezenčka.

e-prezenčka

Digitální dokument se otevře v programu Adobe Reader, kde je možné text pohodlně číst. Zpravidla obsahuje dokument i textovou vrstvu, je v něm tedy možné vyhledávat podle klíčových slov. Kopírování částí textu nebo jeho ukládání není možné.

e-prezenčka


Zobrazení seznamu zdigitalizovaných dokumentů

E-prezenčkové dokumenty je možné vyhledávat z jakéhokoli počítače připojeného k Internetu v katalogu MU Aleph nebo pomocí rozšířeného katalogu Beth. Pokud chcete v Alephu zobrazit seznam naskenovaných knih, je třeba do vyhledávacího pole zadat slovo "eprezencka".

Dokument poznáte v katalogu pomocí ikony . Logem e-prezenčky jsou také pro snadnější vizuální orientaci označovány knihy, které již byly naskenovány.


Chcete si objednat tištěnou kopii z fondu knihoven MU?

Tištěné kopie knih si můžete objednávat elektronicky přes službu Copy on demand (CoD).

E-prezenčkové dokumenty je možné vyhledávat v katalogu Aleph. Navíc je třeba do vyhledávacího pole zadat slovo "eprezencka". Z vyhledaných výsledků vyberete konkrétní publikaci a v úplném zobrazení záznamu kliknete na odkaz "Doplňující údaje o dokumentu v Beth".

e-prezenčka

Po přesměrování do rozšířeného katalogu Beth pak kliknete na ikonu . Budete přesměrováni na stránku, kde si po autentizaci pomocí čísla UČO a sekundárního hesla objednáte požadovaný rozsah stran. Po obdržení emailu o vyřízení vašeho požadavku, buda zakázka připravena k vyzvednutí u informačního pultu ve vestibulu Ústřední knihovny.


Návrh knihy ke skenování

Prostřednictvím rozšířeného katalogu Beth můžete využít možnosti vložení návrhu dalších titulů knih do e-prezenčky. Návrhy vyhodnocuje (a pořadí digitalizace knih) určuje odpovědný knihovník ÚK FF MU.


Sledujte novinky z knihovny na Facebook Twitter Slideshare RSS

Zpět nahoru

Superkoderi.cz Otestujweb.cz